پورت‌ FXS ، پورت FXO و کاربرد آن ها در سیستم‌های تلفنی

پورت FXO و پورت FXS

پورت FXO و پورت FXS در سیستم‌های تلفنی آنالوگ و دیجیتال استفاده می‌شوند. گیت وی های FXS برای اتصال تلفن های نسل قدیم و دستگاه های فکس به سیستم تلفن VoIP استفاده می‌شوند. همچنین گیت وی های FXO خطوط آنالوگ را به سیستم تلفن ویپ متصل می‌کنند.

پورت‌ FXS

کلمه FXS مخفف عبارت Foreign Exchange Subscriber است و درواقع پورتی است که خطوط آنالوگ شهری را به دستگاه تلفن مشترک متصل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر FXS همان سوکت روی دیوار است و درگاهی است که سیگنال بوق تلفن را تولید می‌کند.

پورت‌ FXO

کلمه FXO که مخفف عبارت Foreign Exchange Offic است، درگاهی است که خط آنالوگ به آن وارد می‌شود و برق یا سیگنال بوق را دریافت می‌کند.FXO معمولاً همان پورتی هست که روی دستگاه تلفن یا فکس وجود دارد. ازآنجایی‌که پورت FXO به دستگاه وصل است خود دستگاه تلفن یا فکس را FXO Device نیز می‌نامند.

در صورت نبود سانترال (PBX)، تلفن به‌طور مستقیم به پورت FXS سوکت روی دیوار متصل می‌شود؛ اما اگر سیستم سانترال (PBX) در شرکت شما وجود داشته باشد، خطوط شهری شما به پورت‌های FXO سانترال و تلفن‌های شما نیز به پورت‌های FXS متصل می‌شود، بنابراین در دستگاه سانترال شما باید هم پورت‌ FXS و پورت‌ FXO وجود داشته باشد.

 

کاربرد پورت‌ FXS و پورت‌ FXO در سیستم تلفنی ویپ

وقتی‌که تصمیم می‌گیرید تلفن‌ها و خطوط آنالوگ شرکت خود را در یک سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید و یا PBX سنتی خود را به یک IP-PBX تبدیل کنید، به یک مبدل که کار تبدیل بین این دو سیستم را انجام دهد نیاز دارید و با پورت‌ FXO و پورت‌ FXS بیشتر سروکار خواهید داشت.

1. استفاده از کارت‌های FXO یا FXS

این کارت‌ها معمولاً ماژولار هستند و روی آن‌ها ماژول‌های FXS یا FXO نصب می‌شود. از ماژول FXS برای اتصال دستگاه تلفن و فکس به سیستم تلفن تحت شبکه VOIP استفاده می‌شود و از ماژول FXO برای اتصال خطوط آنالوگ شبکه مخابرات (PSTN) به سیستم‌های تلفنی IP استفاده می‌شود. ماژول FXS و FXO ازنظر ظاهری تفاوتی باهم ندارند ولی عموماً ماژول FXS به رنگ سبز و ماژول FXO به رنگ قرمز است.

 

گیت وی FXO و گیت وی FXS

2. استفاده از گیت وی Gateway

درواقع ویپ گیت وی‌ها رابط تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به پکت های دیتا هستند تا بتوانند آن‌ها را از طریق شبکه انتقال دهند. گیت وی‌ها به 3 دسته تقسیم می‌شوند: آنالوگ، دیجیتال و GSM. گیت وی‌های آنالوگ نیز خود در دو گروه FXS و FXO جای می‌گیرند.

گیت وی سخت‌افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی PSTN با سیستم تلفن ویپ به‌کاربرده می‌شود. گیت وی VOIP وظیفه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن شهری به بسته‌های دیتای دیجیتال (IP Packet) و عکس این عمل (تبدیل به آنالوگ) را بر عهده دارد. درواقع گیت وی پل ارتباطی بین شبکه تلفن تحت شبکه (IP) و شبکه مخابرات تلفن شهری است.

گیت وی FXS

گیت وی FXS برای ارتباط بین سیستم‌های تلفن سانترال سنتی (PBX) و سیستم تلفن ویپ استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید با استفاده از این گیت وی دستگاه‌های تلفن آنالوگ و فکس خود را در یک تلفن تحت شبکه ویپ قابل‌استفاده سازید.

گیت وی FXO

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به یک سیستم تلفن اینترنتی IP به یک گیت وی FXO نیاز دارید. با استفاده از گیت وی FXO خطوط تلفن آنالوگ شرکت شما می‌توانند تماس‌های ویپ برقرار سازند.

3. آداپتور تلفنی یا ATA

مبدل آنالوگ به دیجیتال ATA سیگنال‌های صوتی آنالوگ را از گوشی تلفن دریافت کرده و پس از تبدیل آن‌ها به داده‌های دیجیتالی، از طریق بستر اینترنت به سمت مقصد ارسال می‌کند و برای اتصال دستگاه تلفن و فکس آنالوگ به سیستم تلفن ویپ، از آن استفاده می‌شود. ATA ها معمولاً دارای یک یا دو پورت‌ FXO و یا پورت‌ FXS می‌باشند.

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.

  • 6 - 38915535 (051)
  • info@voiptik.ir
  • ساعات کاری 8 صبح الی 5 عصر
  • مشهد، خیابان دانشجو، نبش دانشجو 25، مجتمع تجاری آراکس 2، طبقه پنجم، واحد 503
  • استفاده از مطالب سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.