آموزش تصویری راه اندازی ارسال فکس در ایزابل و الستیکس

آموزش تصویری راه اندازی ارسال فکس در ایزابل و الستیکس

یکی از نیازهای اولیه در شبکه ویپ VOIP راه اندازی فکس سرور است. پیکربندی فکس در مرکز تلفن ایزابل با الستیکس مشابه بوده و خیلی سریع انجام می شود. در این مقاله راه اندازی ارسال فکس در ایزابل را به صورت کاملا تصویری آموزش می دهیم.

راه اندازی ارسال فکس در ایزابل

برای انجام تنظیمات با ورود به رابط وب ایزابل به‌عنوان مدیر شروع می‌کنیم.
در گام اول ارتباط فکس با سرور ایزابل، همانند ارتباط تمام دستگاه‌ها در شبکه ویپ، باید یک داخلی در مرکز تلفن تعریف کنیم. پس از ورود به ایزابل، به مسیر زیر بروید:

PBX / PBX Configuration / Basic / Extensions

 

راه اندازی فکس در ایزابل

 

فکس از نوع دستگاه‌هایی است که از پروتکل Generic IAX2 استفاده می‌کند. در این قسمت داخلی را از نوع Generic IAX2 تعریف می‌کنیم.

برای مثال ما یک داخلی به نام Fax-1 با شماره داخلی 306 تعریف می‌کنیم. در قسمت Secret پسوردی را برای داخلی موردنظر وارد نمایید. گزینه submit را انتخاب می‌کنیم. مجدد وارد تنظیمات داخلی فکس می‌شویم و مقدار require call token به No تغییر می‌دهیم. در غیر این صورت پس از اتمام کار با گرفتن داخلی فکس، بوق فکس را نخواهیم داشت.

 

تنظیمات ارسال فکس در ایزابل

 

در گام دوم ارسال فکس در ایزابل بایستی دستگاه فکس را به‌صورت مجازی در مسیر زیر ایجاد کنیم:

Fax / Virtual Fax / New Virtual Fax

در این صفحه، فرم را همانند زیر، با استفاده از آدرس ایمیل و شماره داخلی دریافت فکس و همچنین رمز عبور پر نمایید.

 

ارسال فکس

 

سپس از منوی PBX گزینه Asterisk-Cli در قسمت Command مقدار ix2 show peers را انتخاب و Execute را کلیک کنید. در سورت رجیستری نشدن فکس کافیست سرور را یک‌بار ریست کنید.

 

برای دریافت اتومات فکس در سرور ایزابل به مسیر زیر بروید:

PBX / PBX configuration / Inbound routes

بر روی any CID / 999 کلیک نمایید و قسمت Detect Faxes را YES کنید و سپس داخلی فکس را انتخاب نمایید. Apply config را انجام دهید.

 

راه اندازی فکس در ایزابل و الستیکس

 

ارسال مستقیم فکس به شماره داخلی خاص

اگر بخواهیم به مقصدی که فکس آن بر روی یک داخلی تنظیم شده است فکس ارسال کنیم باید فایل index.php را در مسیر var/www/html/modules/sendfax را بازنویسی می‌کنیم. در قسمت Destination fax number مقدار VALIDATION_TYPE را برابر text قرار می‌دهیم. تغییرات را ذخیره می‌کنیم و به منوی fax در ایزابل برمی‌گردیم.

 

تنظیمات راه اندازی فکس

در مسیر زیر از منوی Fax Device to use داخلی موردنظر را انتخاب کنید. در قسمت Destination fax numbers شماره تلفن مقصد را وارد نمایید و سپس چند تا,,,,,,,,,,, می‌گذاریم و بعد هم داخلی فکس مقصد را واردی می‌کنیم.

Fax / Virtual Fax / Send Fax

راه اندازی فکس در مرکز تلفن ایزابل و الستیکس

 

لازم به ذکر است، شما فقط می‌توانید فایل‌های با پسوند.tiff،.txt و.pdf را آپلود و فکس کنید. مراحل راه اندازی ارسالفکس در ایزابل با موفقیت به پایان رسید.

 فیلم آموزشی راه اندازی ارسال فکس در ایزابل

 

 

فیلم آموزشی راه اندازی ارسال فکس به شماره داخلی در ایزابل

 

 

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.