انواع تلفن‌ تحت شبکه (IP Phones)

حتماً ضرب‌المثل “نباید یک میخ مربعی شکل را در یک سوراخ گرد کوبید” را شنیده‌اید. این جمله زمانی استفاده می‌شود که شما دارید یک کار را به شیوه نادرست انجام می‌دهید. به‌طور مثال، شما در یک اتاق کنفرانس هستید و از یک تلفن نرم‌افزاری استفاده می‌کنید (Soft Phone)، این در حالی است که تلفن نرم افزاری روی یک کامپیوتر یا موبایل مناسب سالن کنفرانس نیست و شاید بهتر بود از تلفن کنفرانس رومیزی استفاده کنید. تلفن‌ تحت شبکه VOIP دارای تنوع زیادی در ساختار و مدل هستند و هر مدلی برای کاربرد خاصی ساخته‌شده است که می‌تواند نیاز شما را برطرف سازد. در ادامه برخی از این مدل‌ها را به همراه کاربرد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

تلفن‌ تحت شبکه رومیزی

این دستگاه یکی از پرکاربردترین نوع تلفن‌ تحت شبکه است. این گوشی تلفن از طریق پورت اترنت (شبکه) به سیستم تلفن ویپ (VOIP System) شما وصل می‌گردد و بیشتر نیازهای عمومی و ساده‌ای که از یک تلفن انتظار دارید را برآورده می‌سازد.

تلفن تحت شبکه رومیزی

تلفن تحت شبکه مدل USB

این تلفن از طریق پورت USB به کامپیوتر شما وصل می‌شود. شما می‌توانید از یک تلفن USB به‌تنهایی استفاده کنید و یا از تلفن USB برای استفاده از یک تلفن نرم افزاری (Soft Phone) استفاده نمایید.

تلفن تحت شبکه usb

تلفن‌ تحت شبکه مدل Wireless

یک تلفن تحت شبکه بی‌سیم تلفنی است که از تکنولوژی Wi-Fi یا Dect استفاده می‌کند و به یک اکسس پوینت (Access Point) و یا یک ایستگاه پایه (Base Station) متصل می‌شود. تلفن‌های نرم افزاری روی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند نصب می‌شوند و می‌توانند برای کاربرانی که در شرکت یا سازمان مقیم نیستند مفید باشند. البته تلفن‌های Wi-Fi دارای کیفیت صدای بهتری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تفاوت DECT با WIFI  را مطالعه قرمایید.

تلفن تحت شبکه wireless

گوشی‌های دکت

دستگاه گوشی دکت دارای یک پایه مجزا است که این پایه خود در سانترال تلفنی رجیستری شده است. گوشی‌های تلفن دکت برای ارتباط با سایر دستگاه‌های موجود در این سیستم تلفنی از طریق این پایه تماس می‌گیرند.

تلفن‌های نرم افزاری (Soft Phone)

یک سافت فون یا Soft Phone نرم افزاری است کاربردی که بر روی کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و یا موبایل شما نصب می‌شود تا به شما اجازه دهد که بتوانید تماس تلفنی برقرار سازید. بسیاری از این تلفن‌های نرم افزاری را می‌توانید به‌صورت رایگان از بخش دانلود سافت فون ها دریافت نمایید.

سافت فون

تلفن‌ تحت شبکه تصویری (Video IP Phone)

تلفن تصویری در حقیقت همان دستگاه تلفن رومیزی تحت شبکه است که قابلیت نمایش ویدیو و تصویر را دارد. شما می‌توانید برای تماس‌های تلفنی تصویری از آن استفاده نمایید و تصویر افراد را در هرکجای دنیا که دارای تلفن تصویری هستند ببینید.

تلفن تحت شبکه Video IP Phone

تلفن کنفرانس (Conference IP Phone)

مشابه تلفن‌های آنالوگ کنفرانس می‌توانید از تلفن‌های کنفرانس تحت شبکه استفاده کنید. تلفن‌های کنفرانس بیشتر برای شرکت‌ها و ادارات بزرگی که دارای سالن‌های کنفرانس می‌باشند و نیاز به برپایی جلسات با افراد از راه دور هستند و همچنین برای مدیرانی که به‌طور مداوم در حال استفاده از دستان خود هستند و امکان برداشتن گوشی تلفن را ندارند کاربرد دارد.

تلفن کنفرانس Conference IP Phone

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.