دستورات پرکاربرد و متداول لینوکس در ویپ

دستورات پرکاربرد و متداول لینوکس در ویپ

هرچقدر محیط‌های گرافیکی و برنامه‌های پر زرق‌وبرق در لینوکس وارد شوند باز هم متخصصان حرفه‌ای سیستم عامل لینوکس دوست دارند با خط فرمان کار کنند. در این مطلب دستورات متداول و پرکاربرد لینوکس در ویپ را مرور می‌کنیم.

دستور tar

محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین برنامه برای فشرده‌سازی و استخراج بسته‌های مختلف به فرمت‌های گوناگون gnu tar است. در اینجا چند مثال از این برنامه را خواهیم دید:

ساخت یک فایل بایگانی با فرمت.tar

tar cvf directory_name.tar directory_name_path/

استخراج یک آرشیو با فرمت tar.

tar xvf file_name.tar

ممکن است بخواهید از فایل‌ها و پوشه‌هایی که درون یک فایل فشرده وجود دارد اطلاع پیدا کنید. ساده‌ترین راه‌حل استخراج این فایل و مشاهده محتویات آن است اما زمانی که حجم فایل زیاد باشد و هارددیسک فضای کافی نداشته باشد؛ این راه‌حل امکان‌پذیر نیست. پیشنهاد ما به شما استفاده از tar به همراه سوئیچ t برای مشاهده محتویات یک فایل فشرده یا tar شده است:

tar tvf archive_name.tar

برنامه tar در حقیقت برای اتصال فایل‌ها یا پوشه‌ها به یکدیگر برای انتقال بهتر به کار می‌رود و در عمل هیچ فشرده‌سازی انجام نمی‌دهد. بهترین و جدیدترین متدها و توسعه‌های فشرده‌سازی متن‌باز به‌صورت سوئیچ‌ها و … در این برنامه وجود دارند.

انواع سوییچ‌ها در برنامه tar:

  • سوئیچ z برای فشرده‌سازی یا استخراج فرمت gz (که برنامه gzip نیز آن را فراهم می‌کند).
  • سوئیچ j برای استفاده در فرمت bz2 (برنامه bzip2 آن را فراهم می‌کند).
  • سوئیچ J برای استفاده از فرمت xz به کار می‌رود.

برای نمونه، می‌توان از مثال‌های زیر استفاده کرد:

tar cvfz directory_name.tar.gz directory_name_path/

tar xvfj file_name.tar.bz2

اگر بخواهید از متدهای پیشرفته‌تر فشرده‌سازی مانند lzma استفاده نمایید می‌توانید از گزینه‌ای به همین عنوان (lzma-) استفاده کنید. Gnu tar گزینه‌ها و سوئیچ‌های فراوان و متنوعی وجود دارد که می‌تواند تمامی نیازهای یک کاربر یا مدیر سیستم حرفه‌ای را تأمین کند. برای دیدن تمامی سوئیچ‌ها و گزینه‌ها می‌توان به راهنمای برنامه یا مستندات آنلاین پروژه گنو مراجعه کنید.

grep

اگر نیاز به مشاهده یک دستور یا یک کلمه در خروجی بسیار مفصل ترمینال یا یک فایل متنی بلند بالا را دارید، از grep استفاده کنید. دستور Grep ورودی را از ترمینال می‌گیرد و خطوطی مشخص‌شده را به شما نمایش می‌دهد. در حقیقت grep نوعی فیلترسازی انجام می‌دهد.

grep -i “the” demo_file

دستور فوق، خطوط دارای the را در فایل متنی demo_file پیدا می‌کند و به شما نمایش می‌دهد. سوئیچ i به grep دستور می‌دهد که the را به‌صورت case in-sensitive (غیر حساس به حروف بزرگ و کوچک) جست‌وجو کند. فرض کنید نیاز دارید تا در یک فایل متنی واژه‌ای را جست‌وجو کنید اما مطمئن نیستید که این واژه به همان معنی و مفهوم که موردنظر شما است به‌کاررفته است یا خیر. در این مواقع می‌توان از دستور grep به‌صورت زیر استفاده کرد:

grep -A ۳ -i “example” demo_text

در بدترین حالت ممکن است که به دنبال یک کلمه یا جمله بگردید اما مطمئن نیستید این واژه یا رشته در کدام‌یک از فایل‌ها قرار دارد. سوئیچ r و * دستور grep برای این مواقع به‌کاربرده می‌شوند:

grep -r “word” *

find

دستور find با سرعت بسیار بالاتر نسبت به برنامه‌های گرافیکی هارددیسک شما را جست‌وجو می‌کند و با سوئیچ‌ها و گزینه‌های زیاد خود باعث می‌شود زودتر به هدفتان برسید.

find -iname “MyCProgram.c”

نکته: اگرچه امکان اجرای تمامی دستورات بالا توسط هر کاربری وجود دارد (و find نیز این‌گونه است) اما ازاین‌جهت که کاربر root اجازه خواندن تمامی پوشه‌ها و فایل‌ها را دارد، برای جست‌وجوی کامل‌تر بهتر است این دستور را توسط کاربر ریشه اجرا نمایید.

دستور فوق باعث جست‌وجو برای MyCProgram.c در پوشه جاری می‌شود و البته iname به find می‌گوید که به فایل موردنظر را بدون حساسیت به حروف کوچک و بزرگ پیدا کن. در مثال بعدی، find به دنبال فایل/فایل‌های موردنظر در مسیر / می‌گردد و البته پس از پیدا کردن آن‌ها، دستور md5sum را روی آن‌ها اجرا می‌کند و md5 را محاسبه و در خروجی نمایش می‌دهد.

find / -iname “MyCProgram.c” -exec md5sum {} \;

دستور زیر تمامی فایل‌های خالی در پوشه خانگی کاربر اجراکننده دستور را پیدا می‌کند:

find ~ -empty

اگر بخواهیم یک سوئیچ پرکاربرد دیگر در find نام ببریم، باید از سوئیچ type- نام ببریم که می‌تواند به دنبال file،directory،socket و… (با استفاده از حروف s برای socket، d برای directory و f برای file) بگردد.

 

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.

  • 6 - 38915535 (051)
  • info@voiptik.ir
  • ساعات کاری 8 صبح الی 5 عصر
  • مشهد، خیابان دانشجو، نبش دانشجو 25، مجتمع تجاری آراکس 2، طبقه پنجم، واحد 503
  • استفاده از مطالب سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.