ارسال فکس با IP PBX

ارسال فکس با IP PBX

هنگامی‌که در سازمان خود سیستم ویپ را راه اندازی می‌کنید، یکی از مشکلات شما چگونگی ارسال فکس با IP PBX مرکز تلفن تحت شبکه می‌باشد. نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل Linux مانند استریسک Asterisk از قابلیت‌های عمومی موجود در Linux استفاده می‌کنند. ازجمله امکاناتی که می‌توان بر روی سیستم عامل Linux نصب کرد، قابلیت فکس است. نرم افزار معمول و عمومی که برای ارسال و دریافت فکس نصب می‌شود نرم افزار hylafax است.

در مرکز تلفن تحت شبکه IP PBX نیز از همین نرم افزار برای دریافت فکس و ارسال فکس استفاده می‌شود. به‌طور پیش‌فرض دستورات نصب فکس مانند install-fax در این دستگاه وجود دارد. جهت دریافت فکس در این سیستم از طریق ایمیل لازم است که ارسال ایمیل خود را در IP PBX فعال کرده باشید.

راه اندازی ارسال فکس در IP PBX

برای اینکه بتوانید از طریق مرکز تلفن تحت شبکه خود فکس ارسال نمایید، بایستی مراحل زیر را انجام دهید:

o با استفاده از نرم افزار putty به بخش CLI دستگاه دسترسی پیدا می‌کنید.

o دستور install-fax را در قسمت CLI دستگاه وارد نمایید.

o ورودی IAX را با استفاده از دستورات add-fax-extension بسازید.

o به صفحه کاربری GUI خود با استفاده از آدرس IP و مرورگر بروید.

o بر روی آیکون قرمز با عنوان Apply Config را کلیک کنید تا تنظیمات دستگاه به‌روزرسانی شود.

o از بخش extension مقادیر زیرمجموعه فکس مانند ایمیل را کامل کنید.

o تماس ورودی را بعد از رسیدن به IVR با انتخاب یک عدد مانند 8 به Fax Recipient و داخلی موردنظرتان انتقال دهید.

o جهت تکمیل نصب فکس نیاز است بر روی SIP تنظیمات خاصی را انجام دهید. درصورتی‌که تماس‌های شما از یک Gateway به دستگاه تلفن تحت شبکه IP PBX منتقل می‌شود، قابلیت T30 و T38 را در گیت وی خود فعال نموده و مقادیر پیش‌فرض مثل transfer rate را حفظ کنید.

o به همین ترتیب در IP-PBX خود از قسمت Setting زیر منوی Sip Setting بخش Chan Sip عبارت T38 pass-Through را به yes تغییر دهید و خطاهای نمایش داده شده را برطرف نمایید.

o در پایان از قسمت Fax Configuration بخش Module Admin را باز کرده و قسمت‌های Outgoing Email address و Email address را با ایمیل خود کامل نمایید. تنظیمات انجام شده جهت دریافت فکس بر روی ایمیل کافی می‌باشد. درصورتی‌که با داخلی فکس خود تماس بگیرید می‌توانید صدای فکس را بشنوید. جهت ارسال فکس می‌توانید از نرم افزارهای تحت ویندوز مانند winprint استفاده نمایید.

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.