سیپ ترانک ، SIP Trunk یا خط تلفن اینترنتی

سیپ ترانک-خط تلفن اینترتی

خط تلفن اینترنتی یا SIP Trunk همانند خط تلفن ثابت شهری معمولی هستند با این تفاوت که از سرویس دهنده مخابراتی تا محل استفاده تلفن مانند منزل یا محل کار بر روی خطوط مسی منتقل نمی‌شود. این خطوط با استفاده از سرویس ویپ بر روی شبکه کامپیوتری برای برقراری تماس تلفنی تحت شبکه بجای خطوط مسی سنتی یا PSTN  استفاده می‌شوند.

پروتکل SIP

پروتکل سیپ (انتقال صدا بر روی بستر اینترنت) برای برقراری ارتباط بین دو مرکز تلفن است و بیشتر تجهیزات مخابراتی ویپ این پروتکل را پشتیبانی می‌کنند. شروع ، برقراری و مدیریت یک تماس توسط پروتکل Sip مدیریت می‌شود. SIP Trunk پروتکلی است برای ارتباط بین دو مرکزتلفن و دستگاه‌هایی که از پروتکل سیپ پشتیبانی می‌کنند. در روش‌های قدیمی برای خطوط E1 نیاز به خرید تجهیزات و صرف هزینه‌های زیادی بود اما در این روش با واگذاری خطوط سیپ ترانک توسط مخابرات دیگر نیاز به خرید کارت‌های FXO و پرهزینه نداریم.

ترانک چیست؟

با استفاده از ترانک سیستم‌های تماسی و ارتباطی با به اشتراک‌گذاری یک دسته از خطوط یا فرکانس‌ها (به جای فراهم کردن برای تک تک کاربران) دسترسی تعداد زیادی کاربر را به شبکه فراهم می‌سازند.

ترانک در شبکه‌های کامپیوتری

شرکت Cisco نکات زیر را برای تعریف مفهوم ترانک به صورت زیر تعریف می‌کند:

* شبکه مجازی VLAN در پایگاه داده هر سوییچ بصورت محلی واقع شده‌ا‌ست و اطلاعات درون شبکه مجازی بین سوییچ‌ها عبور نمی‌کنند.

* خطوط ترانک شناسایی فریم‌های VLAN  که بین سوییچ‌ها عبور می‌کنند را انجام می‌دهند.

* انواع خاصی از سوییچ‌ها می‌توانند در خطوط Trunk مذاکره کنند.

* ترانک‌ها بصورت پیش‌فرض ترافیک همه شبکه‌های مجازی را به سوییچ‌ها انتقال می‌دهند اما می‌توان طوری آنها را تنظیم کرد که فقط ترافیک شبکه مجازی خاصی را عبور دهند.

* خطوط Trunk باید در هر دو سر خطوط تعریف شوند تا ترانکینگ انجام شود.

ترانک در سیستم‌های مخابراتی

مفهوم Trunk در سیستم‌های مخابراتی عبارت است از تعداد مسیری که در شبکه‌های یک به چند مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً برای این شبکه به تعداد کاربران مسیر ایجاد نمی‌شود، بلکه حداقل مسیر در نظر گرفته می‌شود. این تعداد بهینه با بررسی تعداد کاربران، الگوهای تماس شبکه‌های مشابه و چند پارامتر کاربردی دیگر به دست می‌آید.

برای مثال در شبکه‌ی تلفن  PSTN در صورتی که دو مرکز تلفن A و B هر کدام ۱۰ کاربر داشته باشد، تعداد خطوط ارتباطی بین دو مرکز برابر تعداد تماس‌های ممکن نمی‌باشد. بلکه حداکثر تعداد تماس‌های هم‌زمان در حالت عادی در نظر گرفته می‌شود که ممکن است ۴ یا ۵ خط باشد.

یک SIP Trunk توانایی حمل چندین سیگنال یا تماس را درآن واحد دارد.

 

سیپ ترانک - sip trunk

 SIP Trunk چیست؟

SIP Trunk از شبکه IP برای فعال ساختن سازمان ها برای برقراری تماس تلفنی استفاده می کند.

تکنولوژی trunk SIP نیاز به اتصال اینترنتی با یک فروشنده VoIP، IP-PBX و یک Gateway یا دروازه برای پشتیبانی از ارتباطات صوتی مبتنی بر IP دارد.

با استفاده از پروتکل SIP، صدای شما در هنگام مکالمه تلفنی به یک Packet یا بسته در شبکه IP (اینترنت) تبدیل می شود.

پروتکل سیپ یک پروتکل یا راه ارتباطی بسیارقوی و سبکی است که موجب افزایش کارایی و کاهش هزینه های اپراتورهای تلفن و مصرف کننده می‌شود. از اینرو، شبکه‌ قدیمی خطوط تلفن شهری یا  PSTN با خطوط مسی آنالوگ، با ورود فناوری SIP به سرعت ناپدید می‌شوند و جای خود را به  SIP Trunk  می‌دهند.

 

نام‌های دیگر خط تلفن اینترنتی عبارتند از:

SIP Phone – SIP Line – SIP Trunk – VoIP Line – VoIP Phone

 

مزایای استفاده از SIP Trunk

بستر مورد استفاده سیپ ترانک ، شبکه های IP  است و از شبکه های IP  میتوان به اینترنت و اینترانت اشاره نمود. مزایای خط تلفن اینترنتی به شرح زیر است:

عدم وجود محدودیت جغرافیایی

در خطوط تلفن شهری قدیمی ، دریافت سرویس محدود به طول مسیر سیم‌کشی مسی مخابراتی است. در صورتی که شما از محدوده مخابراتی دور باشید و یا از مکان خود را تغییر دهید دیگر قادر به دریافت سرویس و خدمات از آن مرکز مخابراتی نیستید و باید شماره تلفن ثابت خود را تغییر دهید.

در شماره تلفن‌های اینترنتی محدودیت جغرافیایی وجود ندارد و شما میتوانید به گستردگی شبکه هایی مانند اینترنت خطوط تلفن شرکت خود را انتقال دهید.به عنوان مثال از اپراتور تلفنی در فرانسه شماره تلفن شهری را بخرید و به سیستم تلفنی خود در شهر تهران متصل کنید.

کیفیت صدای بالا و عدم قطعی در خط تلفن اینترنتی

در خطوط تلفن قدیمی با افزایش طول مسیر سیم تا درب شرکت احتمال قطعی سیم ، ایجاد نویز ، افت کیفیت صدا وجود دارد. در صورتی که در خط تلفن اینترنتی با مشکلات خطوط قدیمی مواجه نیستید و از کیفیت صدای HD برخوردار می‌باشید.

عدم تغییر شماره تلفن کسب و کار شما

یکی از مشکلاتی که همیشه با آن روبرو هستیم تغییر شماره تلفن شرکت با هر جا به جایی است.با تغییر مکان و شماره تلفن مشتریان قدیمی خود را از دست می‌دادیم و مجبور به تغییرات عمده ای در تبلیغات و اوراق اداری بودیم.

با استفاده از خط تلفن اینترنتی به دلیل دارا بودن قابلیت جابجایی آسان اطمینان داریم که  شماره تلفن کسب و کار ما  تغییر نخواهد کرد.

عدم نیاز به مبدل های مخابراتی

در سیستم‌ تلفن ویپ  در صورتی که بخواهید از خطوط قدیمی یا سیم مسی استفاده کنید باید آن را به VoIP یا IP تبدیل کنید. برای این کار نیاز  به خرید دستگاه Voice Gateway دارید که علاوه بر قیمت  بالا موجب ازدست دادن کیفیت و تاخیر در مکالمه می‌شوند.

خط تلفنی اینترنتی با توجه به اینکه بر پایه IP و ویپ است بدون نیاز به دستگاه مبدل و کاهش افت کیفیت، سیستم مرکز تماس بهتری را به شما ارئه می‌دهد.

یک خط تلفن بدون اشغالی

خط تلفن اینترنتی قابلیت تنظیم تعداد کانال‌های قابل استفاده را دارد. به یاد دارید که اگر قبلا کسی با یک شماره تماس می‌گرفت آن خط مشغول می‌شد و تماس نفر دوم از دست می‌رفت. ولی اکنون با سیپ ترانک میتوانید یک خط با مثلا ۱۰ کانال ارتباطی داشته باشید یعنی اگر ۱۰ نفرهم به شما زنگ زدند یا کارمندان شما با آن خط به کسی زنگ زدند دیگر آن خط اشغال نمی‌باشد.

نصب و راه اندازی سریع

با توجه به اینکه این خط از تکنولوژی های جدید استفاده می‌کند به صورت آنلاین عرضه می‌گردد و حتی در یک روز نصب و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

مکالمه‌هایی با قیمت ارزانتر و کیفیت بالاتر

با توجه به ورود شرکت‌های ارائه دهنده تلفن های اینترنتی و SIP Trunk، فضای رقابتی ایجاد شده که هرکدام به دنبال کسب رضایت هرچه بیشتر مشتریان خود هستند. از این رو کاهش هزینه مکالمات و افزایش کیفیت آن نتیجه این فضای رقابتی می‌باشد.

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.

  • 6 - 38915535 (051)
  • info@voiptik.ir
  • ساعات کاری 8 صبح الی 5 عصر
  • مشهد، خیابان دانشجو، نبش دانشجو 25، مجتمع تجاری آراکس 2، طبقه پنجم، واحد 503
  • استفاده از مطالب سایت، تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.