ویپ VoIP چیست؟

تلفن ویپ

عبارت VoIP (انتقال صدا روی بستر شبکه) مخفف کلمات Voice Over Internet Protocol است. به یک گروه از تکنولوژی که برای انتقال صدا از شبکه‌های مبتنی بر پروتکل TCP-IP استفاده می‌کند ویپ VoIP می گویند. ویپ VoIP با عنوان‌های تلفن اینترنتی، Phone IP، صدا روی پهنای باند نیز شناخته می‌شود. در تکنولوژی تلفن اینترنتی VoIP انتقال همزمان مکالمات مرکز تلفن ویپ بر روی یک شبکه دیتا صورت می‌گیرد.

امروزه استفاده از فناوری ارتباطات امری ضروری است. انسان همواره به دنبال فناوری‌های جدیدی برای ارتباط با سایر همنوعان خود بوده است. رشد بی سابقه اینترنت در سالیان اخیر موجب تغییرات زیادی در روش‌های برقراری ارتباطات تلفنی شده است. سازمان‌ها و شرکت‌ها برای برقراری ارتباط تلفن درون سازمانی یا بیرون سازمانی خود از سیستم مرکز تلفن تحت شبکه VoIP استفاده می‌کنند.

ویپ VoIP چگونه کار می‌کند؟

ویپ VoIP روشی برای تبدیل سیگنال‌های آنالوگ صدا به داده‌های دیجیتال است که از طریق اینترنت انتقال داده می‌شوند. تلفن اینترنتی ویپ VoIP برای شما روش مجازی رایگان برقراری ارتباطات تلفنی را در هرجای دنیا فراهم می سازد.
عبارت IP در ویپ VoIP نشان دهنده تماس‌های تلفنی بر بستر اینترنت و یا شبکه محلی LAN مسیر یابی است. ساختار شبکه ویپ VoIP در شکل زیر نشان داده شده است. کاربری که از سیستم مرکز تلفنVoIP استفاده می‌کند، برای برقراری تماس IP Phone خود را به پورت شبکه محلی وصل می‌کند. مرکز تلفن تحت شبکه IP به صورت خودکار در سیستم تلفن ویپ VoIP وارد می‌شود. VoIP سیگنال صدا را به دیجیتال تبدیل می‌کند تا امکان انتقال صوت در شبکه IP فراهم شود.

مرکز تلفن تحت شبکه ویپ VoIP

پروتکل SIP و استفاده آن در VoIP

پروتکل سیپ (Session Initiation Protocol) سیگنالینگ ارتباطی است که به‌صورت گسترده برای کنترل Sessionهای ارتباطات Multimedia استفاده می‌شود.
از SIP در کار کنترل ارتباطاتی مانند انتقال صدا و ویدئو بر روی شبکه‌های IP استفاده می‌شود. پروتکل SIP کنترل شروع، تغییر و پایان session را انجام می‌دهد. از این پروتکل برای انتقال صدا در بستر IP استفاده می‌شود.

ویپ VoIP به دلیل وجود پروتکل SIP است. هر دستگاهی که با پروتکل SIP سازگار باشد بدون نیاز به سخت افزار اضافی می‌تواند از VoIP استفاده کند. تنها کافی است SIP Phone را به اینترنت متصل کنید، تنظیمات پیکره بندی آن را انجام دهید و سپس شماره تلفن موردنظر خود را در اینترنت شماره گیری کنید.
در سیستم تلفن ویپ VoIP صدای فرد به بسته‌هایی از داده‌های کوچک تبدیل می‌شود و از طریق اینترنت به گیرنده ارسال می‌شود. در سمت گیرنده بسته‌های صدا کدگشایی می‌شود و به صدا تبدیل می‌شود. برای انجام شدن سریعتر این انتقال بسته‌های داده به حالت یک فایل فشرده ارسال می‌شوند.

تلفن اینترنتی ویپ VoIP

چرا از ویپ VoIP استفاده کنیم؟

شبکه آی پی تنها به معنای اینترنت نیست و سیستم VoIP به صورت مستقل از اینترنت در شبکه‌های داخلی (LAN) شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف پیاده سازی می‌شود و از امکانات جدید و پیشرفته آن استفاده می‌کند.
رایج‌ترین کاربرد ویپ برای سازمان‌ها و شرکت‌ها، سرویس‌های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوریت یک سوئیچ تلفن انجام می‌شود. با استفاده از فن آوری مرکز تلفن ویپ، استفاده کنندگان دارای یک شماره تلفن می‌باشند.
یک مرکز تلفن ویپ VoIP را می‌توانید جایگزین سانترال‌های سنتی و قدیمی کنید که نه تنها تمامی امکانات یک سانترال داخلی را دارد بلکه بسیاری از محدودیت‌های سانترال آنالوگ را ندارد و امکانات بسیاری را به شما ارائه می‌دهد.

تجهیزات لازم برای راه اندازی یک مرکز تلفن ویپ VoIP

برای پیاده سازی یک مرکز تلفن ویپ در سازمان خود نیاز به هیچ گونه سیم کشی اضافه ندارید. سیستم مرکز تلفن ویپ از کابل کشی شبکه کامپیوتری (LAN) سازمان شما استفاده می‌کند. تمام تجهیزات تلفن اینترنتی VoIP تحت شبکه است و از پورت‌های سوئیچ شبکه استفاده می‌کند. برای ارتباط تلفنی با استفاده از بستر ویپ VoIP می‌توانید از تلفن ویپ و یا تلفن‌های آنالوگ (بوسیله مبدلی به بستر IP متصل هستند) و یا کامپیوترها و موبایل‌های هوشمند و تبلت ها تماس تلفنی برقرار کنید. برای آشنایی با تجهیزات و نحوه عملکرد آن ها در سیستم ویپ مقاله تجهیزات راه اندازی VoIP را مطالعه فرمایید.

با پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز افزون سازمان ها و کسب و کارها به امکانات ویژه، تلفن های قدیمی سانترال نیاز شرکت ها را فراهم نمی سازد. مرکز تلفن VoIP  با بهره گیری از بستر IP علاوه بر  ارائه امکانات بسیار ، هزینه تماس ها و مکالمات بین شهری را کاهش می دهد. شما با راه اندازی ویپ می توانید بین شعب های گوناگون خود در سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنید و از مزایای VoIP بهره مند شوید. با راه اندازی مرکز تماس ویپ می توانید از پاسخگویی خودکار و هوشمند، فکس سرور، ضبط مکالمات، گزارشگیری، منشی دیجیتال و  سایر امکانات VoIP استفاده نمائید.

مرکز تماس ویپ

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.