رد کردن لینک ها

ویپ تیک | VoipTik - پروتکل های مهم و پرکاربرد در اجرای سیستم ویپ VoIP

پرکاربردترین پروتکل های VoIP

در این مقاله قصد داریم  پرکاربردترین پروتکل های  VoIP (Voice Over IP) ، پروتکل sip ، پروتکل IAX ، پروتکل RTP ، پروتکل DAHDI و پروتکل H.323 را معرفی نماییم.

پروتکل  SIP

یکی از پرکاربردترین و اساسی‌ترین پروتکل های ویپ، SIP است. از نوع پروتکل‌های سیگنالینگ ارتباطی است که برای مدیریت Session های ارتباطات Multimedia استفاده می‌شود. پروتکل SIP وظیفه کنترل ارتباطاتی مانند صدا و ویدئو را بر بستر شبکه دارد. شروع و تغییر و پایان session ها را بررسی. اعلام می‌کند. SiP یک پروتکل استاندارد (IETF RFC 2543) است که از پورت پیش‌فرض 5060 روی UDP و TCP استفاده می‌کند. ترافیک ارسالی در این پروتکل به‌صورت CLEAR است و با روش TLS امن می‌شوند. SIP پروتکل بسیار قوی‌تری نسبت به H.323 است. و راه‌حل‌های ساده‌تر و با انعطاف‌پذیری بیشتر در اختیار می‌گذارد و سازگاری بیشتری با تجهیزات کاربری دارد. و بیشتر IP Phone ها این پروتکل را پشتیبانی می‌کنند.

پروتکل IAX

پروتکل IAX (Inter-Asterisk eXchange) پروتکلی که برای استفاده در استریسک طراحی‌شده است. البته در حال حاضر برخی از سافت سوئیچ‌ها به‌غیراز استریسک نیز از این پروتکل استفاده می‌کند. پروتکل IAX بعد از ارائه IAX2 منسوخ شد. پروتکل IAX وظیفه ایجاد ارتباط سیگنالینگ بین سرور و کلاینت را در ارتباطات تلفنی بر عهده دارد و از ارتباطات تصویری به‌خوبی پشتیبانی می‌کند. IAX2 برای استفاده و برقراری تماس نیاز به در اختیار گرفتن چندین پورت ندارد و در هر ارتباط تنها با یک پروتکل ایجاد، مدیریت و خاتمه می‌یابد. که همین امر باعث افزایش امنیت ارتباط است و نیاز به باز کردن پورت‌های وابسته ندارد. تمامی ترافیک‌های ارسالی و دریافتی از در IAX2 به شیوه AES-128 رمزنگاری می‌شوند. پورت پیش‌فرض مورداستفاده در این پروتکل 4569 است.

یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های پروتکل‌های SIP با IAX در این است که در SIP صرفاً بسته‌های کنترلی ارسال و دریافت می‌شود ولی در IAX هم بسته‌های کنترلی و هم بسته‌های صوت و تصویر منتقل می‌شوند.

پروتکل RTP یکی از پروتکل های VoIP

پروتکل RTP (Real-time transport protocol) پروتکل انتقال آنی یا بهنگام که برای ارسال دیتاهای صوتی و تصویری در شبکه‌های مبتنی بر ip مورداستفاده قرار می‌گیرد. RTP به استاندارد برای ارسال و دریافت صوت و تصویر بر روی اینترنت است. پروتکل RTP از دو بخش RTP و RTCP تشکیل‌شده است. RTP در این پروتکل وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را بر عهده دارد و پروتکل RTCP وظیفه مدیریت و کنترل کیفیت سرویس و مانیتورینگ انتقال داده‌ها را بر عهده دارد. RTP می‌تواند داده‌ها را به‌صورت پیوسته و پشت سرهم انتقال داده و دریافت بسته‌ها در مقصد به‌صورت Multicast است و دریافت گزارش تحویل داده (delivery) باعث افزایش کارآمدی این پروتکل شده است.

روتکل RTP بر روی لایه UDP شبکه انتقال داده می‌کند. محدوده پورت‌های مورداستفاده این پروتکل در سیستم تلفنی استریسک UDP:10000-20000 می‌باشد. که باید اجازه دسترسی به این پورت‌ها در فایروال شبکه داده شود.

پروتکل DAHDI

یکی دیگر از پروتکل های VoIP برای ارتباط  استریسک با کارت های تلفنی، پروتکل DAHDI است. مجموعه‌ای از درایورهای سیستم لینوکس برای استفاده از تجهیزات سخت افزاری است. DAHDI پروتکل ارائه‌شده شرکت دیجیوم است. کاربرد این پروتکل در زمانی است که کاربر از کارت‌های تلفنی آنالوگ یا E1 جهت اتصال به خطوط شهری استفاده می‌کند. ازاین‌رو این درایور جهت شناسایی تجهیزات و کارت‌های سخت افزاری به سیستم عامل لینوکسی همانند استریسک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از پروتکل های VoIP پروتکل H.323

پروتکل H.323 استاندارد ارائه‌شده انجمن ITU است که وظیفه هماهنگ‌سازی پروتکل‌ها برای جلسات ارتباطی صوتی و تصویری بر روی شبکه‌های صوتی مبتنی بر پکت را بر عهده دارد. پروتکل H.323 مجموعه‌ای از پروتکل‌های استانداردی است که برای انتقال صدا و تصویر بر بستر اینترنت مورداستفاده قرارگرفته است. استاندارد H.323 شامل چندین پروتکل ازجمله Q.931، H.245، RAS12 است. H.323 اولین پروتکل استانداری کنترل تماس و آدرسی دهی است که Gateway های شرکت سیسکو آن را پشتیبانی می‌کرد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه