Gateway و کاربردهای آن در سیستم تلفن VoIP

gateway for voip
در این مقاله قصد داریم تعریف Gateway و کاربردهای آن در سیستم تلفن تحت شبکه VoIP را بررسی کنیم. گیت وی ویپ سخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با مرکز تلفن ویپ استفاده می‌شود. مترجم پروتکل یا gateway وسیله‌ای است که مانند یک دروازه ورودی/خروجی در شبکه عمل می‌کند.

gateway چیست؟

عبارت gateway برای هر سخت افزاری به کار می‌رود که دو شبکه نا متشابه را که از پایه از دو پروتکل متفاوت تشکیل‌شده‌اند را به یکدیگر متصل می‌کند. گیت وی می‌تواند یک کامپیوتر، یک مسیریاب، یک فایروال یا یک پروکسی سرور باشد. اما تجهیزاتی که مخصوص gateway هستند معمولاً در شبکه‌هایی استفاده می‌شوند که بر اساس پروتکل TCP/IP کار نمی‌کنند. درواقع گیت وی VoIP، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP است.

گیت وی های سیستم ویپ VoIP

در یک شبکه معمولاً Gateway ها جزء پیچیده‌ترین وسایل هستند به این دلیل که عملیات انتقال در چندین لایه شبکه را در مدل OSI انجام می‌دهند. تعریف دیگری که از Gateway می‌توان داشت وسیله‌ای است که یک شبکه محلی LAN را به پردازنده اصلی یا همان مرکز اصلی متصل می‌کند. این دو قسمت کاملاً از هم متفاوت می‌باشند. قسمت LAN از ارتباط نوع Baseband، کاراکترهای نوع ASCII و یک سیستم پردازش غیرمتمرکز استفاده می‌کند. قسمت مرکزی نیز از ارتباط نوع Baseband و Broadband، نوع کاراکتری EBCDIC و یک پردازنده مرکزی استفاده می‌کند. کار نرم افزار Gateway این است که هر پروتکل از قسمت LAN را برای قسمت Mainframe ترجمه و انتقال دهد. در ادامه انواع مختلف گیت وی ویپ و کاربردهای آن را شرح می‌دهیم. گیت وی‌های VoIP به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱-گیت وی آنالوگ:

گیت وی‌های آنالوگ برای برقراری ارتباطات آنالوگ، مانند گوشی‌های تلفن سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مدل بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دودسته Gateway FXS و Gateway FXO تقسیم‌بندی می‌شوند.
  • گیت وی FXO: از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به سیستم VoIP استفاده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر تماس‌های شهری ورودی از خطوط آنالوگ، به‌وسیله این Gateway به مکالمات ویپ تبدیل می‌شوند.
  • گیت وی FXS: این نوع برای اتصال گوشی‌های تلفن آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن تحت شبکه VoIP استفاده می‌شود.
 

۲-گیت وی دیجیتال:

این نوع از گیت وی، برای ارتباط مرکز تلفن VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 به‌کاربرده می‌شود.

۳-گیت وی GSM:

این دسته از گیت وی‌ها امکان ارتباط دوطرفه بین شبکه ویپ و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را فراهم می‌سازند؛ راه‌اندازی سیستم‌های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری وجود ندارد، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه است.

کاربردهای گیت وی VoIP

در ادامه به رایج‌ترین کاربردهای گیت وی VoIP اشاره می‌شود.

ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ:

اصلی‌ترین و رایج‌ترین کاربرد در ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP است. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه ویپ استفاده از گیت وی ویپ الزامی است.

ارتباط تلفن‌های آنالوگ قدیمی به سیستم مرکز تلفن ویپ VoIP:

درصورتی‌که ازنظر هزینه، مشکلی برای کنار گذاشتن تلفن‌های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی FXS و تلفن‌های آنالوگ قدیمی موجود، تلفن تحت شبکه VoIP را راه‌اندازی کنید.

ارتباط شبکه VoIP با سیستم سنتی PBX:

اگر در سازمان خود بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم تلفن VoIP را ندارید و یا به‌طورکلی قصد دارید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده نمایید، استفاده از گیت وی ویپ مناسب‌ترین راه‌حل برای شما است. برای این امر پس از بررسی تعداد تماس‌های هم‌زمان موردنیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی ویپ آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با مرکز تلفن تحت شبکه VoIP، یکپارچه سازید و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات و ویژگی‌های سیستم VoIP بهره‌مند شوید. ازاین‌رو می‌توانید از کنار گذاشتن سیستم‌های قدیمی و هزینه‌های زیاد در گام‌های اولیه راه اندازی سیستم شبکه VoIP جلوگیری کنید.

انتقال خطوط شهری آنالوگ:

در نظر بگیرید ساختمان شعبه اصلی در شهر تهران و کارخانه شرکت هم در منطقه‌ای خارج از تهران واقع‌شده است که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از کاربردهای گیت وی VoIP انتقال خطوط شهری است که می‌تواند خطوط شهری ساختمان اصلی واقع در تهران را به کارخانه موردنظر که دسترسی به خطوط شهری را ندارد، انتقال دهد.

استفاده از گیت وی Gateway GSM در صورت عدم وجود خطوط شهری:

یکی از عمده‌ترین کاربردهای گیت وی GSM، در مناطقی از قبیل کارخانه‌ها و معادن است که دسترسی به خطوط شهری تلفن، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این نوع Gateway به همراه سیم‌کارت‌های GSM، می‌توان با شبکه مخابرات ارتباط برقرار کرد.

مقالات مرتبط:

«مشاوره، اجرا و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مرکز تماس ویپ»

دپارتمان فناوری اطلاعات ویپ تیک VoIPTik در سال 1383 در حوزه ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) در شهر مشهد، تهران و جزیره کیش فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز سال 1391 با ظهور تکنولوژی VoIP، عمده فعالیت تخصصی ویپ تیک، در زمینه‏ اجرای راه‌اندازی سیستم مرکز تماس ویپ شد.